WooCommerce Smart Coupons - en to fr_FR translation catalogue (863 entries)

en: Show any WooCommerce coupon with Smart Coupons.
fr_FR: Montrez n'importe quel code promo WooCommerce avec Smart Coupons.

en: Store Credit
fr_FR: Carte Cadeau

en: Successfully cleared WooCommerce Smart Coupons cache!
fr_FR: Cache WooCommerce Smart coupons effacé !

en: Copy this coupon code
fr_FR: Copier ce code coupon

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy coupon shareable link and apply via URL
fr_FR: Copier le lien partageable du coupon et appliquer par URL

en: Get shareable link
fr_FR: Obtenir un lien partageable

en: Make a duplicate from this coupon
fr_FR: Faire un duplicata de ce coupon

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: (Copy)
fr_FR: (Copie)

en: No coupon to duplicate has been supplied!
fr_FR: Aucun coupon à dupliquer n’a été fourni !

note: translators: %d: Post ID
en: Coupon creation failed, could not find original product: %d
fr_FR: La création de coupon a échoué, impossible de trouver le produit original: %d

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: FAQ's
fr_FR: FAQ

en: Review
fr_FR: Avis

en: Setting "Enable the use of coupon codes" is disabled.
fr_FR: Le paramètre "activer l'utilisation des codes promo" est désactivé.

en: Enable
fr_FR: Activer

en: it to use
fr_FR: à utiliser

en: features.
fr_FR: caractéristiques.

en: Remind me after a month
fr_FR: Rappelez-moi après un mois

en: Never show again
fr_FR: Ne plus afficher

en: Awesome, you successfully auto-generated a coupon! Are you having a great experience with
fr_FR: Bravo, vous avez réussi auto-généré un chèque ! Avez-vous une bonne expérience avec

en: so far?
fr_FR: pour l'instant?

en: Please consider
fr_FR: Veuillez considérer

en: leaving a review
fr_FR: laisser un commentaire

en: ! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please reach out to
fr_FR: ! Si les choses ne se passent pas tout à fait comme prévu, nous serons heureux de vous aider — contactez-nous pour

en: our support team
fr_FR: notre équipe de support

note: translators: 1: WooCommerce Smart Coupons 2: Link for the Smart Coupons settings
en: %1$s: You are using a custom coupon style which is planned to be removed from the plugin in upcoming versions. New, improved styles & colors are added in the version 4.9.0. We would request you to choose a color scheme & a style for coupon from the newly added colors & styles. You can do this from %2$s.
fr_FR: %1$s : Vous utilisez un style de coupon personnalisé qu'il est prévu de supprimer du plugin dans les prochaines versions. De nouveaux styles et couleurs améliorés ont été ajoutés dans la version 4.9.0. Nous vous demandons de choisir un schéma de couleurs et un style de coupon parmi les nouvelles couleurs et les nouveaux styles ajoutés. Vous pouvez le faire à partir de %2$s.

en: Smart Coupons settings
fr_FR: Réglages Smart Coupons

note: translators: %s: link to review WooCommerce Smart Coupons
en: Liked WooCommerce Smart Coupons? Leave us a %s. A huge thank you from WooCommerce & StoreApps in advance!
fr_FR: Aimez-vous WooCommerce Smart Coupons? Laissez-nous un %s. Un grand merci de WooCommerce & StoreApps à l’avance!

note: translators: %s: link to submit idea for Smart Coupons on WooCommerce idea board
en: Have a feature request? Submit it on our %s.
fr_FR: Vous avez une demande de fonctionnalité ? Soumettez-le sur notre %s.

en: Bulk Generate
fr_FR: Générer en masse

en: Import Coupons
fr_FR: Importer des Coupons

note: translators: %s: singular name for store credit translators: %s: sigular name for store credit translators: Store Credit label
en: Send %s
fr_FR: Envoyer %s

en: Send Store Credit
fr_FR: Envoyer le crédit d’achat

en: Smart Coupons Settings
fr_FR: Paramètres Smart coupons

note: translators: Decimal point
en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
fr_FR: Veuillez saisir en format décimal (%s) sans séparateur de milliers.

note: translators: Decimal point
en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
fr_FR: Veuillez saisir en format monétaire, avec décimal, (%s) sans séparateur de milliers et sans symbole monétaire.

en: Please enter in country code with two capital letters.
fr_FR: Veuillez saisir un code pays avec deux lettres majuscules.

en: Please enter in a value less than the regular price.
fr_FR: Veuillez saisir une valeur inférieure au tarif normal.

en: Import
fr_FR: Importer

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
fr_FR: Êtes-vous sur de vouloir supprimer ces articles&nbsp;? Si vous avez précédemment réduit le stock de cet article, ou bien si cette commande a été envoyée par un client, vous devrez manuellement restaurer le stock de cet article.

en: Please select some items.
fr_FR: Veuillez sélectionner quelques articles.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir procéder à ce remboursement&nbsp;? Cette action est irréversible.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce remboursement ? Cette action est irréversible.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sur de vouloir supprimer cette colonne de TVA&nbsp;? Cette action est irréversible.

en: Remove this item meta?
fr_FR: Supprimer le méta de cet article&nbsp;?

en: Remove this attribute?
fr_FR: Supprimer cet attribut ?

en: Name
fr_FR: Nom

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Click to toggle
fr_FR: Cliquez ici pour basculer

en: Value(s)
fr_FR: Valeur(s)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
fr_FR: Saisissez du texte, ou des attributs en les séparant avec une barre verticale (|).

en: Visible on the product page
fr_FR: Visible sur la page produit

en: Used for variations
fr_FR: Utilisé pour les variations

en: Enter a name for the new attribute term:
fr_FR: Saisissez un nom pour le nouvel attribut du terme :

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
fr_FR: Calculer le total des articles, les remises, et la livraison&nbsp;?

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
fr_FR: Calculer la TVA en ligne&nbsp;? Cela calculera la TVA basée sur le pays des clients. Si aucune reçu/livraison n&rsquo;est paramétrée cela prendra le pays de base de la boutique.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
fr_FR: Copier les informations de facturation vers les informations d'expédition? Ceci enlèvera tout ce qui a été entré dans les informations d'expédition.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
fr_FR: Charger les informations de facturation du client ? Ceci supprimera toutes les informations de facturation actuellement saisies.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
fr_FR: Charger les informations de livraison du client ? Ceci supprimera toutes les informations de livraison actuellement saisies.

en: Featured
fr_FR: En vedette

en: No customer selected
fr_FR: Aucun client sélectionné

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
fr_FR: Impossible d&rsquo;accorder l&rsquo;accès - l&rsquo;utilisateur peut déjà avoir la permission pour ce fichier ou l&rsquo;e-mail de facturation n&rsquo;est pas défini. Assurez-vous que l&rsquo;e-mail de facturation est défini, et que l’adhésion a été sauvegardée.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer l'accès à ce téléchargement ?

en: You cannot add the same tax rate twice!
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter deux fois le même taux de TVA&nbsp;!

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
fr_FR: Votre produit comporte des variations ! Avant de changer le type de produit, c’est une bonne idée de supprimer les variations pour éviter les erreurs dans les rapports de stock.

en: Generate coupon code
fr_FR: Générer un code promo

en: Import complete - imported
fr_FR: Import complet-importé

en: skipped
fr_FR: ignoré

en: Import <strong>coupons</strong> to your store via a csv file.
fr_FR: Importez des <strong>coupons</strong> à votre magasin via un fichier CSV.

en: Add Coupon
fr_FR: Ajouter un code promo

en: Required
fr_FR: Requis

en: Please install and enable PHP extension
fr_FR: S'il vous plaît installer et activer l'extension PHP

en: Click here
fr_FR: Cliquez ici

en: for more details.
fr_FR: pour plus de détails.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s sent successfully.
fr_FR: %s envoyé avec succès.

en: Store Credit / Gift Certificate sent successfully.
fr_FR: Bon d’achat / bon cadeau envoyé avec succès.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: There has been an error in sending %s.
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de l’envoi de %s.

en: There has been an error in sending Store Credit / Gift Certificate.
fr_FR: Il y a eu une erreur dans l’envoi de crédit d'achat / certificat cadeau.

en: Please try again later.
fr_FR: Veuillez réessayer ultérieurement.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Quickly create and email %s to one or more people.
fr_FR: Créez rapidement et email %s à une ou plusieurs personnes.

en: Quickly create and email Store Credit or Gift Card to one or more people.
fr_FR: Créez rapidement et email de crédit de magasin ou carte-cadeau à une ou plusieurs personnes.

en: Send to
fr_FR: Envoyer à

en: Invalid email address.
fr_FR: Adresse courriel non valide.

en: Use comma "," to separate multiple email addresses
fr_FR: Utilisez la virgule "," pour séparer plusieurs adresses e-mail

en: Worth
fr_FR: Valeur

en: Invalid amount.
fr_FR: Montant invalide.

en: Expiry Date
fr_FR: Date d'expiration

en: The store credit will expire at 00:00:00 of this date.
fr_FR: Ce crédit expirera à 00:00:00 à cette date.

en: (optional)
fr_FR: (facultatif)

note: translators: 1. Coupon type 2. Coupon amount
en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Preview Email
fr_FR: Prévisualiser Email

en: Please enter a valid value for Number of Coupons to Generate
fr_FR: Entrez une valeur valide pour le nombre de bons d'achat à générer

en: Need a lot of coupons? You can easily do that with Smart Coupons.
fr_FR: Besoin de beaucoup de coupons? Vous pouvez facilement le faire avec des Smart Coupons.

en: Number of coupons to generate
fr_FR: Nombre de coupons à générer

en: Generate coupons and
fr_FR: Générer des coupons et

en: Add to store
fr_FR: Ajouter dans la boutique

en: Export to CSV
fr_FR: Exporter au format CSV

en: (Does not add to store, but creates a .csv file, that you can
fr_FR: (Ne s’ajoute pas à la boutique, mais crée un fichier .csv que vous pouvez

en: import
fr_FR: importation

en: later
fr_FR: plus tard

en: Email to recipients
fr_FR: Courriel aux destinataires

en: (Add to store and email generated coupons to recipients)
fr_FR: (Ajouter aux destinataires des bons de stockage et des courriels générés)

note: translators: 1: Path to setting 2: Setting to set email address 3: Setting for number of coupons to generate
en: Enter the email addresses of the recipients separated by comma under %1$1s. Make sure to match the count of email addresses in %2$2s to %3$3s
fr_FR: Entrez les adresses e-mail des destinataires séparés par des virgule %1$1s. Assurez-vous d'avoir le même nombre d'adresses e-mail en %2$2s à %3$3s

en: Email to
fr_FR: Envoyer un email à

en: Coupon Description
fr_FR: Description du coupon

note: translators: 1: HTML small tag start 2: HTML small tag end
en: %1$s(This will add the same coupon description in all the bulk generated coupons)%2$s
fr_FR: %1$s(Ceci ajoutera la même description de coupon dans tous les coupons générés en vrac)%2$s

en: Coupon Data
fr_FR: Données du code promo

en: Apply
fr_FR: Appliquer

note: translators: 1: Singular name for post type 2: Email
en: [%1$s restricted with email: %2$s]
fr_FR: [%1$s restreint avec e-mail: %2$s]

en: About Smart Coupons
fr_FR: À propos de Smart Coupon

en: Welcome to Smart Coupons
fr_FR: Bienvenue dans Smart Coupons

en: Thank you for installing WooCommerce Smart Coupons
fr_FR: Merci d'avoir installé WooCommerce Smart Coupons

en: Glad to have you onboard. We hope WooCommerce Smart Coupons adds to your desired success 🏆
fr_FR: Heureux de vous avoir à bord. Nous espérons que WooCommerce Smart Coupons participera à votre succès 🏆

en: Go To Coupons
fr_FR: Aller aux Coupons

en: Know Smart Coupons
fr_FR: En savoir plus sur Smart Coupons

en: What is Smart Coupons?
fr_FR: Qu'est-ce que Smart Coupons?

en: Smart Coupons is a powerful extension, built on top of WooCommerce coupons. It adds a new discount type - Store Credit - and advanced functionality to the default coupons.
fr_FR: Smart Coupons est une extension puissante, construite sur les coupons de WooCommerce. Elle ajoute un nouveau type de réduction - le crédit magasin - et des fonctionnalités avancées aux coupons par défaut.

en: Smart Coupons enable coupons to become an automatic/interactive system.
fr_FR: Les coupons intelligents permettent aux coupons de devenir un système automatique/interactif.

en: Top Smart Coupons features
fr_FR: Caractéristiques de Smart Coupons

en: Create and gift Store Credit / Gift Cards
fr_FR: Créer et offrir des avoirs / bons cadeaux

en: Bulk generate coupons
fr_FR: Génère des coupons en vrac

en: Apply multiple coupons via URL
fr_FR: Appliquer plusieurs coupons via l'URL

en: Advanced restrictions - payment, shipping, location, user roles, product attributes
fr_FR: Restrictions avancées - paiement, expédition, localisation, rôles des utilisateurs, attributs des produits

en: and a lot more…
fr_FR: et bien plus encore…

en: Automatic payment for subscription renewals
fr_FR: Paiement automatique pour les renouvellements d’abonnement

note: translators: WooCommerce Subscriptions product link
en: If your store is using %s and your customer has purchased a subscription using a Store Credit. If that store credit has balance left in it, store will automatically use it for renewing that subscription.
fr_FR: Si votre magasin utilise %s et que votre client a acheté un abonnement en utilisant un crédit magasin. S'il reste un solde dans ce crédit, le magasin l'utilisera automatiquement pour renouveler cet abonnement.

en: How to use Smart Coupons the best way
fr_FR: Comment utiliser au mieux les coupons intelligents

en: Sell or issue store credit / gift cards
fr_FR: Vendre ou émettre des avoirs / bons cadeaux

note: translators: 1: Affiliate For WooCommerce 2: Smart Manager 3: Smart Offers
en: Let customers purchase gift cards from you or you issue store credit that your users can redeem on the current or next purchase. See how: %1$s or %2$s
fr_FR: Laissez les clients vous acheter des cartes-cadeaux ou vous émettez un crédit de magasin que vos utilisateurs peuvent utiliser sur l'achat actuel ou le prochain achat. Voir comment : %1$s ou %2$s

en: any amount
fr_FR: n’importe quel montant

en: variable but fixed amount
fr_FR: variable, mais montant fixe

en: Bulk create unique coupons & email them
fr_FR: Créez des codes unique en lot et envoyez-les par e-mail

en: Import and export unique coupons in bulk via CSV. Share coupon codes to deal sites or email them to your customers.
fr_FR: Importation et exportation de coupons uniques en vrac via CSV. Partagez les codes de coupon sur des sites de vente ou envoyez-les par e-mail à vos clients.

en: See how
fr_FR: Voyez comment

en: Gift a product via coupon
fr_FR: Offrir un produit via un coupon

en: Attach a gift of any value (free or paid product) to a particular coupon. Here, instead of a discount, a product is redeemed for the coupon code.
fr_FR: Attachez un cadeau de n'importe quelle valeur (produit gratuit ou payant) à un coupon particulier. Ici, au lieu d'une réduction, un produit est échangé contre le code du coupon.

en: Give discounts to customers for next purchase
fr_FR: Offrir des réductions aux clients pour leur prochain achat

en: You can give a coupon to your customer after every purchase, which can encourage them to purchase again from you.
fr_FR: Vous pouvez donner un coupon à votre client après chaque achat, ce qui peut inciter à acheter à nouveau dans votre boutique.

en: Set a maximum discount limit
fr_FR: Fixer une limite maximale de remise

en: Give bigger discounts without hurting your profits. Offer a percentage off coupon upto a particular value. Example -  Flat 50% off upto $100.
fr_FR: Offrez des remises plus importantes sans nuire à vos bénéfices. Offrez un pourcentage de réduction sur un coupon jusqu'à une certaine valeur. Exemple - Appartement 50% o jusqu'à 100 $.

en: Make customer's coupon usage, easy & simple
fr_FR: Rendez l'utilisation du coupon par votre client simple et facile

en: Show only valid coupons to your customer (if logged in) on cart, checkout & My Account page. Coupons can be applied with single click. So, no need to remember the coupon code or copy-pasting.
fr_FR: Ne montrez à votre client (s'il est connecté) que des bons de réduction valables sur la page "Panier, paiement et mon compte". Les coupons peuvent être appliqués en un seul clic. Il n'est donc pas nécessaire de mémoriser le code du coupon ou de le copier-coller.

en: FAQ / Common Problems
fr_FR: FAQ / Problèmes connus

en: When trying to add coupon/Smart Coupon, I get "Invalid post type" message.
fr_FR: Lorsque vous essayez d'ajouter coupon / Coupon intelligent, je reçois "invalide post type" message.

en: Make sure use of coupon is enabled in your store. You can find this setting
fr_FR: Assurez-vous que l'utilisation du coupon est activée dans votre magasin. Vous pouvez trouver ce paramètre

en: here
fr_FR: ici

en: Smart Coupon's fields are broken?
fr_FR: Les champs de Smart Coupons sont défectueux ?

en: Make sure you are using the
fr_FR: Assurez-vous d'utiliser la

en: latest version of Smart Coupons
fr_FR: la dernière version de Smart Coupons

en: . If still the issue persist, temporarily de-activate all plugins except WooCommerce & Smart Coupons. Re-check the issue, if the issue still persists, contact us (from the link at the end of this page). If the issue goes away, re-activate other plugins one-by-one & re-checking the fields, to find out which plugin is conflicting.
fr_FR: . Si le problème persiste, désactivez temporairement tous les plugins, à l'exception de WooCommerce et de Smart Coupons. Re-vérifier, et si le problème persiste, contactez-nous (à partir du lien à la fin de cette page). Si le problème disparaît, réactiver les autres plugins un par un pour savoir quel plugin est en conflit.

en: How to translate texts from Smart Coupons?
fr_FR: Comment faire pour traduire des textes de Smart Coupons ?

en: Simplest method is by installing
fr_FR: La méthode la plus simple consiste à installer

en: plugin and then following steps listed
fr_FR: plugin, puis des suivre les étapes énumérées

en: How to change texts of the emails sent from Smart Coupons?
fr_FR: Comment modifier les textes des e-mails envoyés à partir de Smart Coupons ?

en: You can do this by overriding the email template.
fr_FR: Vous pouvez le faire en supprimant le modèle d'e-mail.

en: How to override email template
fr_FR: Comment remplacer le modèle d’e-mail

en: Can coupon code have any spaces in the name? / My Store Credit/Gift Certificate is not working (not generating new coupon code).
fr_FR: Le code de coupon peut-il avoir des espaces dans le nom ? / Mon crédit de magasin / certificat de cadeau ne fonctionne pas (ne génère pas de nouveau code de coupon).

en: No. Coupon code should not have any spaces in the name, Eg, Coupon code should be “gift-certificate” & not “gift certificate”.
fr_FR: Non. Le code de coupon ne devrait pas avoir d'espaces dans le nom, par exemple, le code de coupon devrait être "certificat-cadeau" - pas "certificat de cadeau".

en: What’s the URL to a coupon, so it’s automatically inserted when visiting?
fr_FR: Qu’est-ce qu’est l'URL d'un ticket, est-il est automatiquement importé lors de la visite ?

en: URL of coupon should be like this:
fr_FR: URL de coupon doit être comme ceci:

en: . Replace www.mysite.com with your own site URL and replace discount5 with the your coupon code.
fr_FR: . Remplacez  « www.mysite.com » par votre propre URL, et remplacez le « discount5 » par le code de votre ticket.

en: Do not want to tie store credit to be used by only one customer? / Can a customer send a gift certificate to themselves to pass on to someone else?
fr_FR: Vous ne voulez pas lier le ticket à un seul client ? / Un client peut-il envoyer un ticket acheté lui même à quelqu'un d'autre ?

en: Edit the main coupon which is entered in "Coupons" field of the product edit page, then go to "Usage Restrictions" > "Disable Email Restriction" and disable this setting and save the coupon.
fr_FR: Modifiez le ticket principal saisi dans le champ « Tickets » de la page d'édition du produit, puis allez à "Restrictions d'utilisation" - "Restriction d'email désactiver" et désactiver ce paramètre et enregistrer le ticket.

en: Getting 'Page Not Found Error' when accessing Coupons tab from My Account Page?
fr_FR: Obtenir 'Page Non Trouvé Erreur' lors de l'accès à l'onglet Coupons à partir de la page de mon compte ?

en: Go to WordPress -> Settings -> Permalinks and click on Save Settings once.
fr_FR: Aller à WordPress-> Réglages->Permaliens et cliquez une fois sur enregistrer les paramètres .

en: Is there any reference file for creating an import file for coupons?
fr_FR: Y a t-il un fichier de référence pour la création d'un fichier d'importation pour les coupons?

en: There is one file which is located inside the plugin. The file name is
fr_FR: Il ya un fichier qui est situé à l'intérieur du plugin. Le nom du fichier est

en: If you want to import coupon through file, the file should be like
fr_FR: Si vous voulez importer coupon par fichier, le fichier doit être comme

en: Available coupons are not visible on Cart, Checkout & My Account page?
fr_FR: Rendre les coupons disponibles non visibles dans le panier, la page de Commande et la page Mon Compte ?

en: Smart Coupons uses hooks of Cart, Checkout & My Account page to display available coupons. If your theme is not using those hooks in cart, checkout & my-account template, coupons will not be displayed.
fr_FR: Coupons Smart utilise des crochets du panier, de la page Checkout et Mon compte pour afficher les bons de réduction disponibles. Si votre thème n’utilise pas ces crochets dans les modèles de panier, Checkout & Mon compte, les bons de réduction ne s’afficheront pas.

en: How can I resend gift card coupon bought by customers?
fr_FR: Comment puis-je renvoyer la carte cadeau coupon acheté par les clients?

en: You can resend them from order admin edit page.
fr_FR: Vous pouvez les renvoyer de la page d'édition d'admin d'ordre.

en: Uncheck "Auto-generate" option in Store Credit is not saving? Is it always checked?
fr_FR: Décocher l’option « Générer automatiquement » dans le magasin de crédit n'est pas sauvegardée ?  Est elle toujours cochée ?

en: Store Credit's default behavior is auto-generate because, when using a store credit, it's balance keeps reducing. Therefore it should be uniquely created for every user automatically.
fr_FR: Le comportement par défaut d'un bon d'achat est auto-généreé parce que, lorsque vous utilisez un bon d'achat, le solde conserve les réductions. C'est pourquoi il doit être unique pour chaque utilisateur automatiquement créé.

en: Smart Coupons is not sending emails.
fr_FR: Smart Coupons n'envoie pas d'e-mails.

en: Smart Coupons sends email only after order completion. So make sure that order complete email is enabled and sending. If enabled, then make sure all settings of coupons, products are in place. Also check by switching your theme.
fr_FR: Smart Coupons envoie des e-mails seulement après une commande terminée. Assurez-vous donc que l'e-mail de commande terminée est activé et fonctionnel. Si c’est le cas, assurez-vous que tous les paramètres de tickets et de produits sont en place. Vérifiez également le fonctionnement des emails en changeant provisoirement de thème.

en: "Store Credit Receiver detail" form not appearing on checkout page?
fr_FR: Formulaire «Détail du bon d'achat du bénéficiaire » ne figure pas sur la page de paiement ?

en: This form is displayed using a hook which is available in My Account template. Make sure your theme's my-account template contains all hooks required for that template. Update your theme if it is not updated.
fr_FR: Ce formulaire s'affiche à l'aide d'un crochet disponible dans le modèle Mon compte. Assurez-vous que le modèle de mon compte de votre thème contient tous les crochets requis pour ce modèle. Mettez à jour votre thème s'il n'est pas mis à jour.

en: Does Smart Coupons allow printing of coupon as Gift Card?
fr_FR: Smart Coupons permet-il l'impression d'un ticket en tant que carte-cadeau ?

en: No, it doesn't provide any feature which enables you to take a printout of the generated coupon, but if you can take printout from your email, you can use it as an alternative.
fr_FR: Non, il ne fournit aucune fonctionnalité vous permettant d'imprimer directement le coupon généré, mais si vous pouvez imprimer à partir de votre courriel, vous pouvez l’utiliser cette alternative.

en: Is it possible to have a coupon for each variation of the variable product?
fr_FR: Est-il possible d'avoir un ticket pour chaque variation d’un produit variable?

en: No, currently, you cannot set a coupon for each variation.
fr_FR: Non, actuellement, vous ne pouvez pas définir un coupon pour chaque variation.

en: Is Smart Coupons compatible with WooCommerce Subscriptions?
fr_FR: Smart Coupons est-il compatibles avec les abonnements WooCommerce ?

en: Yes, Smart Coupons does work with WooCommerce Subscriptions.
fr_FR: Oui, Les coupons intelligents fonctionnent avec les abonnements WooCommerce.

en: Which features of Smart Coupons work with Subscriptions?
fr_FR: Quelles sont les caractéristiques de Smart Couponss qui fonctionnent avec les abonnements ?

en: Give away a discount or credit on signing up a subscription, give away recurring discount or credits, apply credit during sign up, automatic payment for renewals from credit (Note: When using PayPal Standard Gateway, store credit can be applied only during sign up. Automatic payment for renewals by credit will not work for PayPal Standard Gateway).
fr_FR: Offrez un ticket ou un crédit d'achat lors de l'inscription à un abonnement; offrez des tickets ou des crédits récurrents; appliquez un crédit d’achat lors de l'inscription; instaurer un paiement automatique pour les renouvellements de crédit. Note : Lorsque vous utilisez PayPal Standard Gateway, le crédit d'achat ne peut être appliqué que lors de l'inscription. Le paiement automatique pour les renouvellements par crédit d’achat ne fonctionnera pas pour PayPal Standard Gateway.

en: How does automatic payment by store credit work with Subscriptions?
fr_FR: Comment fonctionne le paiement automatique par crédit d'achat avec les abonnements?

en: Customers can apply store credit on a subscription during purchase of subscription. If the same store credit has sufficient balance, it’ll keep applying it to renewals till the remainder in store credit is higher than renewal price. Customers will be able to apply store credit only during signup. They will not get an option to apply store credit in renewals. But if the store credit will not have sufficient balance to pay for the renewals, then the order will go into pending mode. Now when the customer will go to pay for this renewal order, they’ll get an option to apply store credit again. To activate the subscription again, the customer will have to pay for the renewals. When the customer is paying for the renewals from their account, then in that process they can use the same store credit which didn’t have the sufficient balance, again & pay for the remaining amount.
fr_FR: Les clients peuvent appliquer un crédit d'achat sur un abonnement lors de l'achat d'un abonnement. Si ce crédit d'achat a un solde suffisant, il continuera à s’appliquer aux renouvellements tant que le solde du crédit d'achat est plus élevé que le prix du renouvellement. Les clients ne pourront appliquer le crédit d'achat que lors de l'inscription : ils n'auront pas la possibilité d'appliquer le crédit d'achat directement dans les renouvellements. Si le crédit du client n'a pas un solde suffisant pour payer le renouvellements, la commande passera en mode « en attente ». Lorsque le client viendra payer cette commande de renouvellement, une option pour appliquer le crédit d’achat sera présente à nouveau. Pour activer à nouveau son abonnement, le client devra payer le renouvellement. Lorsque le client paie pour le renouvellement de son compte, il peut à nouveau utiliser son crédit d'achat, même si le solde n’est pas suffisant pour payer la totalité du montant restant.

en: Is it possible to partially pay for a subscription with store credit and the remainder by another method?
fr_FR: Est-il possible de payer partiellement un abonnement avec crédit d'achat et le reste par une autre méthode ?

en: No, this is possible only in those cases where subscription amount is more than store credit’s balance. If store credit’s balance is more than subscription’s total then your bank account or credit card will not be charged.
fr_FR: Non, cela n'est possible que dans les cas où le montant de l'abonnement est supérieur au solde du crédit en magasin. Si le solde du crédit du magasin est supérieur au total de l'abonnement, votre compte bancaire ou votre carte de crédit ne sera pas débité.

en: Is Smart Coupons WPML compatible?
fr_FR: Smart Coupon est il compatible avec WPLM ?

en: Not yet, but this is being worked on. You will find this in later versions.
fr_FR: Pas encore, mais on travaille sur cela. Vous trouverez ceci dans les versions ultérieures.

en: I'm using WPML & WPML provides support for multi-currency, but Smart Coupons only changes currency symbol & the price value remains same. Can Smart Coupons change the currency symbol and the price value associated with it?
fr_FR: J'utilise WPML & WPML prend en charge plusieurs devises, mais Smart Coupons modifie uniquement le symbole monétaire & la valeur prix reste la même. Est-ce que Smart Coupons peut modifier le symbole monétaire et la valeur du prix qui lui sont associés ?

en: Currently, It can only change the currency symbol the price value remains the same. Smart Coupon is not compatible with multi-currency plugin. You may find this in some future version.
fr_FR: Actuellement, il peut seulement changer le symbole monétaire, prix reste le même. Smart Coupon n’est pas compatible avec le plugin multi-devises. Vous pouvez trouver ceci dans une version future.

note: translators: WooCommerce My Account support link
en: If you are facing any issues, please %s from your WooCommerce account.
fr_FR: Si vous êtes confronté à des problèmes, s'il vous plaît %s depuis votre compte WooCommerce.

en: submit a ticket
fr_FR: soumettre une demande

en: Cart Discount
fr_FR: Remise du panier

en: Product Discount
fr_FR: Remise produit

en: Discount
fr_FR: Remise

note: translators: %s: Maximum coupon discount amount
en: upto %s
fr_FR: jusqu'à %s

en: Auto apply?
fr_FR: Appliquer automatiquement ?

en: When checked, this coupon will be applied automatically, if it is valid. If enabled in more than 5 coupons, only 5 coupons will be applied automatically, rest will be ignored.
fr_FR: Une fois vérifié, ce coupon sera appliqué automatiquement, s’il est valide. Si activé dans plus de 5 coupons, seulement 5 coupons seront appliqués automatiquement, les autres seront ignorés.

note: translators: 1. Important 2. Upload path
en: %1$s: To allow bulk generation of coupons, please make sure %2$s directory is writable.
fr_FR: %1$s: Pour permettre la génération en masse de tickets, assurez-vous que le répertoire %2$s possède les autorisations d’écriture.

en: Bulk generation is disabled since uploads directory is not writable. Please ensure uploads directory is writable before starting bulk generate process.
fr_FR: La génération en masse est désactivée car le répertoire de téléchargements n’a pas les autorisation d’écriture. Assurez-vous que le répertoire de téléchargements est inscriptible avant de commencer le processus de génération en masse.

en: imported
fr_FR: importé

en: generated & sent
fr_FR: générés et envoyés

en: generate
fr_FR: générer

en: generated
fr_FR: généré

note: translators: 1. Error title 2. The bulk process
en: %1$s: The coupon bulk %2$s process stopped. Please review the coupons list to check the status.
fr_FR: %1$s : Le processus d'envoi de coupons en vrac %2$s s'est arrêté. Veuillez consulter la liste des coupons pour vérifier le statut.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Store Credits / Gift Cards
fr_FR: Crédits d'achat / Certificats cadeaux

en: %s are being
fr_FR: %s sont

en: in the background. You will be notified when it is completed.
fr_FR: en arrière-plan. Vous serez notifié une fois qu'il sera terminé.

en: Progress
fr_FR: Progression

en: Stop
fr_FR: Arrêter

en: You can continue with other work. But for bulk generating or importing new coupons, wait for the current process to complete.
fr_FR: Vous pouvez poursuivre d'autres travaux. Mais pour générer ou importer en masse de nouveaux coupons, attendez que le processus en cours soit terminé.

en: We are processing coupons in background. Please wait before starting new process.
fr_FR: Nous traitons les coupons en arrière-plan. S'il vous plaît attendez avant de commencer un nouveau processus.

note: translators: 1. The bulk process
en: Are you sure you want to stop the coupon bulk %s process? Click OK to stop.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir arrêter le processus de coupons en vrac %s ? Cliquez sur OK pour l'arrêter.

en: Coupon import
fr_FR: Importation de bons

en: added & emailed
fr_FR: ajouté et envoyé par e-mail

en: Coupon bulk generation
fr_FR: Générer des coupons

en: added
fr_FR: ajouté

en: Store credit
fr_FR: Bon d’achat

en: sent
fr_FR: envoyé

en: store credit / gift card
fr_FR: bon d’achat/bon cadeau

en: store credits / gift cards
fr_FR: bons d’achat/bons cadeaux

en: coupon
fr_FR: Code promo

en: coupons
fr_FR: réductions

en: Successfully
fr_FR: Avec succès

en: CSV file has been generated. You can download it from
fr_FR: Le fichier CSV a été généré. Vous pouvez le télécharger à partir de

en: Failed to create export file.
fr_FR: Échec de la création du fichier d'exportation.

en: Every 5 Seconds
fr_FR: Chaque 5 secondes

note: translators: 1. Product title
en: %s has been added to your cart!
fr_FR: %s a été ajouté à votre panier!

note: translators: 1. Product/s 2. Product names 3. is/are 4. Coupons code
en: %1$s %2$s %3$s removed because coupon %4$s is removed.
fr_FR: %1$s %2$s %3$s supprimé car le coupon %4$s est supprimé.

en: Product | Products
fr_FR[0]: Produit
fr_FR[1]: %s produits

en: is | are
fr_FR[0]: est
fr_FR[1]: sont

en: Add product details
fr_FR: Ajouter les détails du produit

en: Coupon categories
fr_FR: Catégories de coupons

en: Category
fr_FR: Catégorie

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Search coupon categories
fr_FR: Rechercher des catégories de coupons

en: All coupon categories
fr_FR: Toutes les catégories de coupons

en: Parent coupon category
fr_FR: Catégorie de coupon parents

en: Parent coupon category:
fr_FR: Catégorie de coupon de parent:

en: Edit coupon category
fr_FR: Modifier la catégorie de coupon

en: Update coupon category
fr_FR: Mise à jour de la catégorie de coupon

en: Add new coupon category
fr_FR: Ajouter une nouvelle catégorie de coupon

en: New coupon category name
fr_FR: Nouveau nom de la catégorie de coupon

en: No coupon categories found
fr_FR: Aucune catégorie de coupon trouvée

en: Manage coupon categories
fr_FR: Gérer les catégories de coupons

en: Used in orders
fr_FR: Utilisé dans les commandes

en: Coupon shareable link
fr_FR: Lien partageable du ticket

en: Copy the following link and share it to apply this coupon via URL.
fr_FR: Copiez le lien suivant et partagez-le pour utiliser ce ticket via URL.

en: Click to copy
fr_FR: Cliquez pour copier

en: You can also apply multiple coupon codes via a single URL. For example:
fr_FR: Vous pouvez également appliquer plusieurs codes de tickets via une seule URL. Par exemple:

en: Coupon expiry time
fr_FR: Date d'expiration du coupon

en: Time after which coupon will be expired. This will work in conjunction with Coupon expiry date.
fr_FR: Heure à laquelle le ticket expirera. Cela fonctionnera en conjonction avec la date d'expiration du ticket.

en: Max discount
fr_FR: Réduction max

en: Unlimited discount
fr_FR: Rabais illimité

en: The maximum discount this coupon can give on a cart.
fr_FR: La réduction maximale que ce coupon peut donner sur un panier.

en: For new user only?
fr_FR: Pour les nouveaux utilisateurs seulement?

en: When checked, this coupon will be valid for the user's first order on the store.
fr_FR: Une fois cochée, ce coupon sera valide pour la première commande de l'utilisateur sur le magasin.

en: Valid for
fr_FR: Valide pendant

en: Days
fr_FR: Jours

en: Weeks
fr_FR: Semaines

en: Months
fr_FR: Mois

en: Years
fr_FR: Années

en: (Used only for auto-generated coupons)
fr_FR: (Utilisé uniquement pour les coupons auto-générés)

en: Coupon value same as product's price?
fr_FR: Valeur du bon identique au prix du produit ?

en: When checked, generated coupon's value will be same as product's price
fr_FR: Une fois cochée, la valeur du coupon généré sera identique au prix du produit

en: Auto generate new coupons with each item
fr_FR: Autogénérer de nouveaux bons avec chaque article

en: Generate exact copy of this coupon with unique coupon code for each purchased product (needs this coupon to be linked with that product)
fr_FR: Générer une copie exacte de ce coupon avec un code promo unique pour chaque produit acheté (ce coupon doit être lié à ce produit)

en: Coupon code format
fr_FR: Format du code de coupon

en: Prefix
fr_FR: Préfixe

en: Suffix
fr_FR: Suffixe

en: (We recommend up to three letters for prefix/suffix)
fr_FR: (Nous recommandons jusqu'à trois lettres pour le préfixe/suffixe)

en: Show on cart, checkout
fr_FR: Afficher sur le panier, le paiement

en: and my account?
fr_FR: et mon compte?

en: When checked, this coupon will be visible on cart/checkout page for everyone
fr_FR: Une fois coché, ce coupon sera visible sur la page Cart/Checkout pour tout le monde

en: Disable email restriction?
fr_FR: Désactiver la restriction d'email ?

en: Do not restrict auto-generated coupons to buyer/receiver email, anyone with coupon code can use it
fr_FR: Ne pas restreindre l’utilisation des tickets auto-générés à l'acheteur/destinataire email : autoriser n'importe qui avec le code du ticket à l'utiliser

en: After applying the coupon do these also
fr_FR: Après avoir appliqué le coupon faire ces aussi

en: Add products to cart
fr_FR: Ajouter des produits au panier

en: Search for a product&hellip;
fr_FR: Rechercher un produit&hellip;

en: each with quantity
fr_FR: chacun avec la quantité

en: 1
fr_FR: 1. Sélectionnez la barre latérale

en: This much quantity of each product, selected above, will be added to cart.
fr_FR: Cette quantité de chaque produit, sélectionné ci-dessus, sera ajoutée au panier.

en: with discount of
fr_FR: avec remise de

en: When this coupon will be applied, selected products will be added to cart with set discount. If discount is not set, this coupon's discount will be applied to these products.
fr_FR: Lorsque ce coupon sera appliqué, les produits sélectionnés seront ajoutés au panier avec remise Set. Si l'escompte n'est pas défini, le rabais de ce coupon sera appliqué à ces produits.

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
fr_FR: Un résultat est disponible, appuyez sur Entrée pour le sélectionner.

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
fr_FR: %qty% résultats sont disponibles, utilisez les flèches haut et bas pour naviguer.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
fr_FR: Aucun résultat

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
fr_FR: Recherche&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
fr_FR: Veuillez saisir 1 caractère ou plus

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
fr_FR: Veuillez saisir %qty% caractères ou plus

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
fr_FR: Veuillez supprimer 1 caractère

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
fr_FR: Veuillez supprimer %qty% caractères

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
fr_FR: Vous ne pouvez sélectionner qu’1 article

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
fr_FR: Vous ne pouvez sélectionner que %qty% articles

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
fr_FR: Charger plus de résultats&hellip;

en: Could not locate WooCommerce
fr_FR: Impossible de localiser WooCommerce

en: Store Credit / Gift Certificate
fr_FR: Bon d’achat / Carte cadeau

en: Copied!
fr_FR: Copié !

en: Click To Copy
fr_FR: Cliquez pour copier

en: Sorry, there has been an error.
fr_FR: Désolé, il y a eu une erreur.

en: The file does not exist, please try again.
fr_FR: Le fichier n'existe pas, veuillez essayer de nouveau.

en: Coupon Import Error
fr_FR: Erreur d'importation de coupon

en: Invalid CSV file. Make sure your CSV file contains all columns, header row, and data in correct format.
fr_FR: Fichier CSV non valide. Assurez-vous que votre fichier CSV contient toutes les colonnes, la ligne d'en-tête et les données au format correct.

en: Download a sample.csv to confirm
fr_FR: Télécharger un sample.csv pour confirmer

en: All set, Begin import?
fr_FR: Tout est prêt ! Commencer l’importation ?

en: File uploaded OK
fr_FR: Fichier téléchargé OK

en: File format seems OK
fr_FR: Format de fichier semble OK

en: Email coupon to recipients?
fr_FR: Envoyé un bon à des destinataires ?

en: Enable this to send coupon to recipient's email addresses, provided in imported file.
fr_FR: Activez cette option pour envoyer un coupon aux adresses e-mail du destinataire, fournies dans le fichier importé.

en: Chosen
fr_FR: Choisi

en: Hi there! Upload a CSV file with coupons details to import them into your shop.
fr_FR: Salut! Téléchargez un fichier CSV avec les détails des coupons pour les importer dans votre boutique.

en: The CSV must adhere to a specific format and include a header row.
fr_FR: Le CSV doit adhérer à un format spécifique et inclure une ligne d'en-tête.

en: Click here to download a sample
fr_FR: Cliquez ici pour télécharger un échantillon

en: and create your CSV based on that.
fr_FR: et créer votre CSV basé sur cela.

en: Note: If any coupon from the CSV file already exists in the store, it will not update the existing coupon, instead a new coupon will be imported & the previous coupon with the same code will become inactive.
fr_FR: Note : Si un coupon du fichier CSV existe déjà dans le magasin, il ne mettra pas à jour le coupon existant, mais un nouveau coupon sera importé et le coupon précédent avec le même code deviendra inactif.

en: Ready to import? Choose a .csv file, then click "Upload file".
fr_FR: Prêt à importer? Choisissez un fichier. csv, puis cliquez sur "Télécharger le fichier".

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fr_FR: Avant de pouvoir transférer votre fichier d&rsquo;importation, vous devez corriger les erreurs suivantes&nbsp;:

en: Choose a CSV file
fr_FR: Choisir un fichier CSV

en: Maximum file size
fr_FR: Taille maximale du fichier

en: OR
fr_FR: OU

en: Already uploaded CSV to the server?
fr_FR: Déjà téléchargé CSV sur le serveur?

en: Enter location on the server
fr_FR: Entrez l'emplacement sur le serveur

en: Upload file
fr_FR: Télécharger le fichier

en: Display message
fr_FR: Afficher le message

en: Email message?
fr_FR: Message de l’email ?

en: Check this box to include above message in order confirmation email
fr_FR: Cochez cette case pour inclure le message ci-dessus dans l'e-mail de confirmation de la commande

en: Coupon Message
fr_FR: Message du coupon

en: Is Email Coupon Message
fr_FR: Est le message du coupon pour l'e-mail

note: translators: 1. Coupon code 2. Expiry date
en: Incorrect format for expiry date of coupon "%1$s". Entered date is %2$s. Expected date format: YYYY-MM-DD
fr_FR: Format inCorrect pour la date d'expiration du coupon "%1$s". La date entrée est%2$s. format de la date prévue: AAAA-MM-DD

en: Email address
fr_FR: Adresse email

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Error: %s Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
fr_FR: Erreur: l'adresse de messagerie de %s Receiver &#146; s n'est pas valide.

en: Error: Gift Card Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
fr_FR: Erreur : l’e-mail du bénéficiaire de la carte cadeau n’est pas valide.

note: translators: 1. amount of store credit 2. store credit label 3. coupon code
en: %1$s worth of %2$s restored to coupon %3$s.
fr_FR: %1$s d’une valeur de %2$s restauré en coupon %3$s.

note: translators: 1. amount of store credit 2. coupon code
en: %1$s worth of Store Credit restored to coupon %2$s.
fr_FR: valeur de %1$s de crédit de magasin restauré au coupon %2$s.

note: translators: Order notes
en: %s Because PayPal doesn't accept discount on shipping & tax.
fr_FR: %s parce que PayPal n’accepte pas les rabais sur l’expédition & fiscale.

note: translators: 1. Receiver email 2. Coupon code 3. Order id
en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s" received from order #%3$s.
fr_FR: Impossible de planifier l’envoi du mail à "%1$s" pour le ticket "%2$s" reçu à partir de la commande #%3$s.

en: Address to look in
fr_FR: Adresse à rechercher dans

en: Billing
fr_FR: Facturation

en: Shipping
fr_FR: Livraison

en: Locations
fr_FR: Emplacements

en: Select location
fr_FR: Sélectionner le lieu

en: Select Country
fr_FR: Sélectionnez un pays

en: Select Additional Locations
fr_FR: Sélectionnez d'autres emplacements

en: Coupon is not valid for the
fr_FR: Le bon n’est pas valide pour l’

en: billing address
fr_FR: adresse de facturation

en: shipping address
fr_FR: adresse de Livraison

en: Locations lookup in
fr_FR: Recherche de lieux dans

en: Billing Locations
fr_FR: Emplacement de facturation

en: Shipping Locations
fr_FR: Emplacement de livraison

en: Payment methods
fr_FR: Moyens de paiement

en: No payment methods
fr_FR: Pas de mode de paiement

en: Payment methods that must be selected during checkout for this coupon to be valid.
fr_FR: Moyens de paiement qui doivent être sélectionnés lors de la commande pour que ce ticket soit valide.

en: This coupon is not valid for selected payment method.
fr_FR: Ce ticket n'est pas valable pour le mode de paiement sélectionné.

en: Attribute=
fr_FR: Attribut=

en: Value=
fr_FR: Valeur=

en: Product attributes
fr_FR: Caractéristiques Produit

en: No product attributes
fr_FR: Aucun attribut produit

note: translators: Non product type coupon labels
en: Product attributes that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the %s to be applied.
fr_FR: Attributs de produit pour que le ticket soit appliqué, ou qui doivent être dans le panier afin que les %s s'appliquent.

en: Exclude attributes
fr_FR: Exclure les attributs

note: translators: Non product type coupon labels
en: Product attributes that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the %s to be applied.
fr_FR: Attributs de produit auxquels le ticket ne sera pas appliqué, ou qui ne peuvent pas être dans le panier pour que les %s soient appliqués.

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
fr_FR: Désolé, ce code client n'est pas applicable aux produits sélectionnés.

note: translators: 1. Singular/plural label for product(s) 2. Excluded product names
en: Sorry, this coupon is not applicable to the %1$s: %2$s.
fr_FR: Désolé, ce coupon n'est pas applicable aux %1$s : %2$s.

en: product | products
fr_FR[0]: produit
fr_FR[1]: produits

en: Product Attributes
fr_FR: Attributs du produit

en: Exclude Attributes
fr_FR: Exclure les attributs

en: Shipping methods
fr_FR: Méthodes d'expédition

en: No shipping methods
fr_FR: Pas de mode de livraison

en: Shipping methods that must be selected during checkout for this coupon to be valid.
fr_FR: Modes de livraison qui doivent être sélectionnées lors du paiement pour que ce ticket soit valide.

en: This coupon is not valid for selected shipping method.
fr_FR: Ce bon n'est pas valable pour le mode de livraison sélectionné.

en: Include
fr_FR: Inclure

en: Exclude
fr_FR: Exclure

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded. All the taxonomies selected here, should be valid, for this coupon to be valid.
fr_FR: Les taxonomies de produits pour lesquelles le coupon sera applicable, ou sa disponibilité dans le panier afin que la "remise fixe sur le panier" soit appliquée, selon que les taxonomies sont incluses ou exclues. Toutes les taxonomies sélectionnées ici doivent être valides pour que ce coupon soit valable.

en: Add taxonomy restriction
fr_FR: Ajouter une restriction taxonomique

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded.
fr_FR: Les taxonomies de produits pour lesquelles le coupon sera applicable, ou sa disponibilité dans le panier pour que la "remise panier fixe" soit appliquée, selon que les taxonomies sont incluses ou exclues.

en: Remove taxonomy restriction
fr_FR: Supprimer la restriction de taxonomie

en: Allowed user roles
fr_FR: Rôles utilisateur autorisés

en: No user roles
fr_FR: Aucun rôle utilisateur

en: Role of the users for whom this coupon is valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
fr_FR: Rôle des utilisateurs pour lesquels ce coupon est valable. Laissez vide si vous voulez que ce coupon soit valable pour les utilisateurs ayant un rôle quelconque.

en: Exclude user roles
fr_FR: Exclure les rôles d'utilisateur

en: Role of the users for whom this coupon is not valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
fr_FR: Rôle des utilisateurs pour lesquels ce coupon n'est pas valable. Laissez vide si vous voulez que ce coupon soit valable pour les utilisateurs ayant un rôle quelconque.

en: This coupon is not valid for you.
fr_FR: Ce ticket n'est pas valable pour vous.

en: User Role
fr_FR: Rôle de l'utilisateur

en: Exclude User Role
fr_FR: Rôle d'utilisateur à exclure

en: Free Shipping
fr_FR: Livraison gratuite

en: Never expires
fr_FR: N’expire jamais

en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
fr_FR: Coupons disponibles (cliquez sur un coupon pour l'utiliser)

en: You will get following coupon(s) when you buy this item:
fr_FR: Vous obtiendrez le coupon suivant (s) lorsque vous achetez cet article:

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s of
fr_FR: %s de

en: Store Credit of
fr_FR: Crédit de

en:  discount on your entire purchase
fr_FR:  de remise sur la totalité de votre achat

en: some products
fr_FR: certains produits

en: all products
fr_FR: tous les produits

en:  discount on
fr_FR: remise sur

en: your entire purchase
fr_FR: la totalité de votre achat

note: translators: %s: Maximum coupon discount amount
en:  upto %s
fr_FR:  jusqu'à %s

en:  discount
fr_FR: Remise

en:  on
fr_FR:  sur

note: translators: 1. Discount type 2. Discount amount translators: 1: coupon type 2: coupon amount
en: %1$s coupon of %2$s
fr_FR: %1$s coupon de %2$s

note: translators: Add more detail to coupon description
en: %s Free Shipping
fr_FR: %s Livraison gratuite

en: Select options
fr_FR: Sélectionner les options

note: translators: %s: plural name for store credit translators: %s: Label for store credit
en: Available Coupons & %s
fr_FR: Coupons et %s disponibles

en: Available Coupons & Store Credits
fr_FR: Coupon(s) et chèque(s) cadeau disponible(s)

en: Sorry, No coupons available for you.
fr_FR: Désolé, pas de coupons disponibles pour vous.

en: List of coupons which are valid & available for use. Click on the coupon to use it. The coupon discount will be visible only when at least one product is present in the cart.
fr_FR: Liste des coupons valables et disponibles à l’utilisation. Cliquez sur le coupon pour l’utiliser. Le coupon de réduction ne sera visible que si au moins un produit est présent dans le panier.

en: Print coupon | Print coupons
fr_FR[0]: Imprimer coupon
fr_FR[1]: Imprimer les coupons

en: Store Credits
fr_FR: Crédit disponible

en: Total Credit Amount
fr_FR: Montant total du crédit

en: Discount Coupons
fr_FR: Coupons de réduction

en: Invalid / Used Coupons
fr_FR: Coupons invalides / déjà utilisés

en: List of coupons which can not be used. The reason can be based on its usage restrictions, usage limits, expiry date.
fr_FR: Liste des coupons qui ne peuvent pas être utilisés. La raison peut être basée sur ses restrictions d’utilisation, ses limites d’utilisation, sa date d’expiration.

en: Endpoint for the My Account &rarr; Coupons page
fr_FR: Terminaison pour la page Mon Compte &rarr; et Tickets

en: Coupon Received
fr_FR: Carte cadeau

en: List of coupons & their details which you have received from the store. Click on the coupon to see the details.
fr_FR: Liste des coupons que vous avez reçu. Cliquez sur le coupon pour voir les détails.

en: Less details
fr_FR: Moins de détails

en: More details
fr_FR: Plus de détails

en: Sender
fr_FR: Expéditeur

en: Receiver
fr_FR: Destinataire

en: Amount
fr_FR: Montant

en: Generated coupons
fr_FR: Coupons générés

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Used
fr_FR: %s utilisé

en: Store Credit Used
fr_FR: Crédit d’achat utilisé

en: This is the total credit used.
fr_FR: Ceci est le total des cartes cadeaux utilisées.

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Used:
fr_FR: %s utilisé:

en: Store Credit Used:
fr_FR: Crédit carte cadeau utilisé :

en: Store Credit:
fr_FR: Carte cadeau :

note: translators: %s: singular name for store credit
en: %s Balance
fr_FR: %s solde

en: Store Credit / Gift Card Balance
fr_FR: Solde Bon d’achat / Carte Cadeau

[ctx: Page title]
en: Smart Coupons Terms
fr_FR: Termes des coupons intelligents

en: Smart Coupons has created a coupon's terms page (used during coupon printing) for you. Please edit it as required from
fr_FR: Smart Coupons a créé pour vous une page de termes de coupon (utilisée lors de l’impression de coupons). Veuillez la modifier au besoin

en: Used during coupon printing
fr_FR: Utilisé lors de l'impression des coupons

note: translators: Plugin's name
en: %s - Coupon Personal Data Exporter
fr_FR: %s - Exporter les données personnelles de ticket

note: translators: Plugin's name
en: %s - Coupon Personal Data Eraser
fr_FR: %s - Effacer les données personnelles de ticket

note: translators: Plugin's name
en: %s - Order Personal Data Exporter
fr_FR: %s - Exporter les données personnelles de commande

note: translators: Plugin's name
en: %s - Order Personal Data Eraser
fr_FR: %s - Effacer les données personnelles de commande

note: translators: Plugin's name
en: %s - User Personal Data Exporter
fr_FR: %s - Exporter les données personnelles de l’utilisateur

note: translators: Plugin's name
en: %s - User Personal Data Eraser
fr_FR: %s - Effacer les données personnelles de l’utilisateur

en: Store Credit/Gift Certificate
fr_FR: Crédit d’achat / Ticket

en: What we access?
fr_FR: A quelles informations avons nous accès ?

en: If you are logged in: We access your billing email address saved in your account & billing email address entered during purchase
fr_FR: Si vous êtes connecté (e): nous accèderons à votre adresse e-mail de facturation enregistrée dans votre compte et votre adresse e-mail de facturation saisie lors de l'achat

en: If you are a visitor: We access your billing email address entered during purchase
fr_FR: Si vous êtes un visiteur: nous accèderons à votre adresse e-mail de facturation saisie lors de l'achat

en: What we store & why?
fr_FR: Quelles données enregistrons nous et pourquoi ?

en: Coupon code generated for you
fr_FR: Code promo généré pour vous

en: Coupon code passed via URL
fr_FR: Code promo passé par URL

en: Coupon amount, email & message entered for gift card receiver
fr_FR: Montant du coupon, email & message entré pour le récepteur de carte-cadeau

en: We store these data so that we can process it for you whenever required.
fr_FR: Nous stockons ces données afin que nous puissions les traiter pour vous chaque fois que nécessaire.

en: Store Credit/Gift Certificate - Coupon Data
fr_FR: Crédit de boutique / chèque cadeau - Données de coupon

en: Removed Coupon Personal Data
fr_FR: Données personnelles des tickets supprimés

en: Generated Coupon Data
fr_FR: Données de coupon générées

en: Coupon passed in URL
fr_FR: Coupon passé dans l'URL

en: Removed User Personal Data
fr_FR: Données personnelles des utilisateurs supprimés

en: Coupon Code
fr_FR: Code Promo

en: Coupon Amount
fr_FR: Montant du code promo

en: Coupon For
fr_FR: Ticket pour

en: Store Credit/Gift Certificate - Order Data
fr_FR: Crédit d'achat / Ticket - Données de la commande

en: Removed Order Personal Data
fr_FR: Données personnelles des commandes supprimées

en: Retain Store Credit/Gift Certificate
fr_FR: Conserver le certificat de crédit/cadeau de magasin

en: Store Credit/Gift Certificate that are stored for customers via coupons. If erased, the customer will not be able to use the coupons.
fr_FR: Magasin de crédit/chèque-cadeau qui sont stockés pour les clients via coupons. S'il est effacé, le client ne pourra pas utiliser les coupons.

en: Search for a coupon&hellip;
fr_FR: Rechercher un coupon&hellip;

note: translators: 1. Discount type 2. Discount Type Label
en:  ( %1$s: %2$s )
fr_FR: (%1$s / %2$s)

en: These coupon/s will be given to customers who buy this product. The coupon code will be automatically sent to their email address on purchase.
fr_FR: Ce/s coupon/s sera accordé aux clients qui achètent ce produit. Le coupon sera automatiquement envoyé à leur adresse e-mail après achat.

en: Send coupons on renewals?
fr_FR: Envoyer des coupons sur les renouvellements?

en: Check this box to send above coupons on each renewal order.
fr_FR: Cochez cette case pour envoyer les coupons ci-dessus pour chaque commande renouvelée.

en: Enter a numeric value.
fr_FR: Saisissez une valeur numérique.

en: The value should not be less than
fr_FR: La valeur ne doit pas être inférieure à

en: The value should not be greater than
fr_FR: La valeur ne doit pas être supérieure à

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Purchase %s worth
fr_FR: Achat %s valeur

en: Purchase credit worth
fr_FR: Montant de la carte Cadeaux

en: Now
fr_FR: Maintenant

en: Later
fr_FR: Plus tard

en: Send Coupons to...
fr_FR: Envoyer le(s) bon(s) à...

en: Your order contains coupons. You will receive them after completion of this order.
fr_FR: Votre commande contient des crédit d’achat ou des tickets. Vous les recevrez une fois la commande finalisée.

en: Your order contains coupons. What would you like to do?
fr_FR: Vous allez offrir des bons d'achat. Comment voulez vous procéder ?

en: Send to me
fr_FR: Me les envoyer

en: Gift to someone else
fr_FR: Les offrir à quelqu'un

en: Send to one person
fr_FR: L'envoyer à une personne

en: Send to different people
fr_FR: L'envoyer à plusieurs personnes

en: Deliver coupon
fr_FR: Envoyer le bon

en: Enter recipient e-mail address
fr_FR: Courriel du destinataire

en: Pick a delivery date & time
fr_FR: Choisissez une date et une heure de remise

en: Write a message
fr_FR: Écrire un message

en: Free Shipping coupon
fr_FR: Coupon de livraison gratuite

en: of
fr_FR: de

en: The coupon code already exists
fr_FR: Ce code promotionnel existe déjà

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: store credit
fr_FR: carte cadeau

en: store credits
fr_FR: crédits magasin

en: Set up Smart Coupons the way you like. Use these options to configure/change the way Smart Coupons works.
fr_FR: Configurez des tickets comme vous le souhaitez. Utilisez ces options pour configurer/modifier la façon dont fonctionne Smart Coupons.

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Choose a color scheme for coupons.
fr_FR: Choisissez un schéma de couleurs pour les coupons.

en: Amaranth red
fr_FR: Rouge amarante

en: Carolina Blue
fr_FR: Bleu Carolina

en: Rose Pink
fr_FR: Rose

en: Vintage
fr_FR: Millésime

en: Spanish Orange
fr_FR: Orange espagnole

en: Chocolate
fr_FR: Chocolat

en: Ocean
fr_FR: Océan

en: Customize colors
fr_FR: Customiser les couleurs

en: Customize color scheme for coupons.
fr_FR: Personnalisez le schéma de couleurs des coupons.

en: Custom colors
fr_FR: Couleurs personnalisées

en: Choose a style for coupon on the website.
fr_FR: Choisissez un style de coupon sur le site web.

en: Flat
fr_FR: Plat

en: Special
fr_FR: Spécial

en: Shipment
fr_FR: Expédition

en: Cutout
fr_FR: Découpe

en: Deliver
fr_FR: Livraisons

en: Basic
fr_FR: Basique

en: Deal
fr_FR: Offre

en: Style for email
fr_FR: Style pour ‘l’e-mail

en: Style for coupon in email.
fr_FR: Style du coupon dans l’e-mail.

en: Email coupon
fr_FR: Coupon d'email

en: Number of coupons to show
fr_FR: Nombre de coupons à montrer

en: How many coupons (at max) should be shown on cart, checkout & my account page? If set to 0 (zero) then coupons will not be displayed at all on the website.
fr_FR: Combien de coupons (au maximum) doivent être affichés dans le panier, à la caisse et sur la page de mon compte ? S'il est fixé à 0 (zéro), les coupons ne seront pas du tout affichés sur le site web.

en: Number of characters in auto-generated coupon code
fr_FR: Nombre de caractères dans le code promo auto-généré

en: Number of characters in auto-generated coupon code will be restricted to this number excluding prefix and/or suffix. The default length will be 13. It is recommended to keep this number between 10 to 15 to avoid coupon code duplication.
fr_FR: Le nombre de caractères dans le code promo auto-généré sera limité à ce numéro excluant le préfixe et/ou le suffixe. La longueur par défaut sera 13. Il est recommandé de garder ce nombre entre 10 et 15 pour éviter la duplication du code promo.

en: Valid order status for auto-generating coupon
fr_FR: Statut de commande valide pour le coupon généré automatiquement

en: Choose order status which will trigger the auto-generation of coupon, if the order contains product which will generate the coupon.
fr_FR: Choisissez le statut de commande qui déclenchera l’auto-génération du ticket, si la commande contient un produit générant des tickets.

en: Select order status&hellip;
fr_FR: Sélectionnez l’état de la commande &hellip;

en: Enable store notice for the coupon
fr_FR: Activer l'avis de magasin pour le coupon

en: Search & select a coupon which you want to display as store notice. The selected coupon's description will be displayed along with the coupon code (if it is set) otherwise, a description will be generated automatically. To disable the feature, keep this field empty.
fr_FR: Recherchez et sélectionnez un coupon que vous souhaitez afficher comme avis de magasin. La description du coupon sélectionné sera affichée avec le code du coupon (si celui-ci est défini), sinon une description sera générée automatiquement. Pour désactiver la fonction, laissez ce champ vide.

en: Search for a coupon...
fr_FR: Recherche un bon d'achat...

note: translators: %s: Label for store credit
en: Generated %s amount
fr_FR: Généré %s montant

note: translators: %s: Label for store credit
en: Include tax in the amount of the generated %s
fr_FR: Inclure la taxe dans le montant généré %s

en: Displaying coupons
fr_FR: Afficher les coupons

note: translators: %s: Preview link
en: Include coupon details on product's page, for products that issue coupons %s
fr_FR: Inclure les détails de coupon sur la page du produit, pour les produits qui émettent des coupons %s

en: [Preview]
fr_FR: [Aperçu]

note: translators: %s: Preview link
en: Show coupons available to customers on their My Account > Coupons page %s
fr_FR: Afficher les coupons disponibles pour les clients sur leur compte > coupons page %s

note: translators: %s: Preview link
en: Include coupons received from other people on My Account > Coupons page %s
fr_FR: Inclure les coupons reçus d'autres personnes sur mon compte > coupons page %s

note: translators: %s: Preview link
en: Show invalid or used coupons in My Account > Coupons %s
fr_FR: Afficher les coupons non valides ou usagés dans mon compte > coupons %s

note: translators: %s: Preview link
en: Display coupon description along with coupon code (on site as well as in emails) %s
fr_FR: Afficher la description du coupon avec le code promo (sur le site ainsi que dans les courriels) %s

en: Automatic deletion
fr_FR: Suppression automatique

note: translators: %s: Note for admin
en: Delete the %1$s when entire credit amount is used up %2$s
fr_FR: Supprimez la %1$s lorsque le montant total du crédit est épuisé %2$s

en: (Note: It's recommended to keep it Disabled)
fr_FR: (Note: il est recommandé de le garder désactivé)

en: Coupon emails
fr_FR: E-mails de coupon

en: Email auto generated coupons to recipients
fr_FR: Envoyer des coupons auto générés par courriel aux destinataires

en: Printing coupons
fr_FR: Impression des coupons

en: Enable feature to allow printing of coupons
fr_FR: Activer la fonction permettant l'impression de coupons

en: [Read More]
fr_FR: [Lire la suite]

note: translators: %s: Label for store credit
en: Sell %s at less price?
fr_FR: Vendre %s à moindre prix ?

note: translators: %s: Label for store credit, 1: : Label for store credit, 2: Label for store credit, 3: Label for store credit
en: Allow selling %s at discounted price
fr_FR: Autoriser les ventes de  %s à prix réduit

en: When selling %1$s, if Regular and Sale price is found for the product, then coupon will be created with product's Regular Price but customer will pay product's Sale price. This setting will also make sure if any discount coupon is applied on the %2$s while purchasing, then customer will get %3$s in their picked price
fr_FR: Lors de la vente %1$s, si le prix normal et le prix de vente sont trouvés pour le produit, le coupon sera créé avec le prix normal du produit mais le client paiera le prix de vente du produit. Ce paramètre permettra également de s'assurer que si un coupon de réduction est appliqué sur le %2$s lors de l'achat, le client obtiendra %3$s dans son prix choisi

en: Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Call it something else! Use these to quickly change text labels through your store. <a href="https://docs.woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Use translations</a> for complete control.
fr_FR: Appelez vos réductions autrement ! Utilisez cette fonction pour modifier rapidement le label de vos tickets depuis votre boutique. <a href="https://docs.woocommerce.com/document/smart-tickets/how-to-translate-smart-tickets/" target="_blank">Utilisez les traductions</a> pour un contrôle complet.

en: Singular name
fr_FR: Nom singulier

en: Give alternate singular name to Store Credit / Gift Certficate. This label will only rename Store Credit / Gift Certficate used in the Smart Coupons plugin.
fr_FR: Donnez un nom singulier à « Crédits d’achat » / « Tickets ». Ce label renommera « Crédits d’achat » / « Tickets » uniquement dans le plugin Smart Coupons.

en: Give plural name for the above singular name.
fr_FR: Donnez le nom pluriel pour le nom singulier ci-dessus.

en: Plural name
fr_FR: Nom pluriel

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s product CTA
fr_FR: %s Produit CTA

note: translators: %s: Label for store credit
en: This is what will be shown instead of "Add to Cart" for products that sell %s.
fr_FR: C'est ce qui sera affiché à la place de "Ajouter au panier" pour les produits qui vendent %s.

note: translators: %s: Label for store credit
en: While purchasing %s
fr_FR: Lors de l'achat %s

note: translators: %s: Label for store credit
en: When you opt to allow people to buy %s of any amount, this label will be used.
fr_FR: Lorsque vous choisissez d'autoriser les gens à acheter %s de n'importe quel montant, ce label sera utilisé.

en: "Coupons with Product" description
fr_FR: Description des « Tickets avec produit »

en: This is the heading above coupon details displayed on products that issue coupons.
fr_FR: Il s'agit de la rubrique ci-dessus les détails coupon affichés sur les produits qui émettent des coupons.

en: You will get following coupon(s) when you buy this item
fr_FR: Vous obtiendrez le coupon suivant (s) lorsque vous achetez cet article

en: On Cart/Checkout pages
fr_FR: Sur les pages Panier/Paiement

en: This is the title for the list of available coupons, shown on Cart and Checkout pages.
fr_FR: Il s'agit du titre de la liste des coupons disponibles, figurant sur le panier et les pages de caisse.

en: My Account page
fr_FR: Page mon compte

en: Title of available coupons list on My Account page.
fr_FR: Titre de la liste des coupons disponibles sur ma page de compte.

en: Coupon Receiver Details during Checkout
fr_FR: Détails du récepteur de coupon pendant la commande

en: Buyers can send purchased coupons to anyone – right while they're checking out.
fr_FR: Les acheteurs peuvent envoyer des coupons achetés à n'importe qui-juste pendant qu'ils vérifient dehors.

en: Allow sending of coupons to others
fr_FR: Autoriser l'envoi de tickets à d'autres personnes

en: Allow the buyer to send coupons to someone else.
fr_FR: Permettre à l'acheteur d'envoyer des tickets à quelqu'un d'autre.

en: Title
fr_FR: Titre

en: The title for coupon receiver details block.
fr_FR: Le titre pour les détails du récepteur coupon bloc.

en: Additional text below the title.
fr_FR: Texte supplémentaire sous le titre.

en: Allow schedule sending of coupons?
fr_FR: Autoriser l'envoi de coupons programmé ?

en: Enable this to allow buyers to select date & time for delivering the coupon.
fr_FR: Activez ceci pour permettre aux acheteurs de sélectionner la date et l'heure pour l’envoi des tickets.

en: The coupons will be sent to the recipients via email on the selected date & time
fr_FR: Les bons seront envoyés aux destinataires par email à la date et l’heure sélectionnées

en: Combine emails
fr_FR: Combiner les emails

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated for same recipient
fr_FR: Envoyer un seul email au lieu de plusieurs lorsque plusieurs tickets sont générés pour le même destinataire

en: Apply before tax
fr_FR: Appliquer avant les taxes

en: Deduct credit/gift before doing tax calculations
fr_FR: Déduisez le crédit/cadeau avant de faire des calculs fiscaux

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s include tax?
fr_FR: %s inclure les taxes ?

note: translators: %s: Label for store credit
en: %s discount is inclusive of tax
fr_FR: %s la remise inclus les taxes

note: translators: 1: plugin name 2: page based text 3: Label for store credit 4: Hide notice text
en: %1$s: %2$s to avoid issues related to missing data for %3$s. %4$s
fr_FR: %1$s : %2$s pour éviter les problèmes liés aux données manquantes pour %3$s. %4$s

en: Uncheck
fr_FR: Décochez

en: Delete Gift / Credit, when credit is used up
fr_FR: Supprimer la carte cadeau ou le bon d'achat lorsque le crédit est épuisé

en: Setting
fr_FR: Paramètre

en: Hide this notice
fr_FR: Cacher cet avertissement

en: Important setting
fr_FR: Réglage important

en: Hurry. Going fast! On the entire range of products.
fr_FR: Dépêchez-vous. Profitez de cette remise.

en: Click to visit store. This coupon will be applied automatically.
fr_FR: Cliquez ici pour visiter la boutique. Ce bon d'achat sera automatiquement appliqué.

en: No search term specified.
fr_FR: Aucun terme de recherche spécifié.

en: Enter more than one character to search.
fr_FR: Saisissez plus d’un caractère pour la recherche.

en: Click to select coupon code.
fr_FR: Cliquez pour sélectionner le code promo.

en: No coupon code found.
fr_FR: Aucun code promo trouvé.

en: Coupon code
fr_FR: Code promo

en: Search coupon...
fr_FR: Rechercher un code promo...

en: Insert Shortcode
fr_FR: Insérer un Shortcode

en: Cancel
fr_FR: Annuler

note: translators: %s: $coupon_code coupon code
en: Coupon code "%s" applied successfully. Please add some products to the cart to see the discount.
fr_FR: Code ticket «%s» appliqué avec succès. Ajoutez des produits dans le panier pour voir la réduction.

note: translators: %s: $coupon_code coupon code
en: Coupon code "%s" already applied! Please add some products to the cart to see the discount.
fr_FR: Coupon code «%s» déjà appliqué avec succès. Ajoutez des produits dans le panier pour voir la réduction.

en: Cheatin&#8217; huh?
fr_FR: Alors &#8217; on triche?

en: This coupon has pending emails to be sent. Deleting it will delete those emails also. Are you sure to delete this coupon?
fr_FR: Ce coupon a des emails en attente à envoyer. Le supprimer supprimera également ces emails. Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce coupon?

en: An error has occurred. Please try again later.
fr_FR: Une erreur est apparue, merci de réessayer plus tard.

note: translators: Formatted minimum amount
en: Spend at least %s
fr_FR: Dépensez au moins %s

note: translators: Formatted maximum amount
en: Spend up to %s
fr_FR: Dépensez jusqu'à %s

note: translators: Formatted maximum amount
en: Not valid for sale items
fr_FR: Non valable pour les articles en vente

note: translators: 1: Valid or Invalid 2: Product names
en: %1$s for %2$s
fr_FR: %1$s pour %2$s

en: Valid
fr_FR: Valide

en: Not valid
fr_FR: Non valide

note: translators: 1: Valid or Invalid 2: category or categories 3: Product category names
en: %1$s for %2$s %3$s
fr_FR: %1$s pour %2$s %3$s

en: category | categories
fr_FR[0]: catégorie
fr_FR[1]: catégories

note: translators: 1: The expiry date
en: Expiry: %s
fr_FR: Expiration : %s

en: Valid on entire range of products. Buy anything in the store.
fr_FR: Valable sur toute la gamme de produits. Achetez n'importe quoi dans le magasin.

en: Great News!
fr_FR: Bonnes nouvelles !

en: Super Savings!
fr_FR: Des super économies !

en: Ending Soon!
fr_FR: Bientôt la fin !

en: Limited Time Offer!
fr_FR: Offre à durée limitée !

en: This Week Only!
fr_FR: Cette semaine seulement !

en: Attention!
fr_FR: Attention !

en: You don’t want to miss this...
fr_FR: Vous ne voulez pas manquer ça...

en: This will be over soon! Hurry.
fr_FR: Ce sera bientôt terminé ! Dépêchez-vous.

en: Act before the offer expires.
fr_FR: Agissez avant l'expiration de l'offre.

en: Don&#39;t Miss Out.
fr_FR: Ne manquez pas ça.

note: translators: 1. The discount text
en: %s discount on anything you want.
fr_FR: %s rabais sur tout ce que vous voulez.

note: translators: 1. The discount text
en: %s discount on entire store.
fr_FR: %s rabais sur tout le magasin.

note: translators: 1. The discount text
en: Pick any item today for %s off.
fr_FR: Choisissez n'importe quel élément aujourd'hui pour le %s.

note: translators: 1. The discount text
en: Buy as much as you want. Flat %s off everything.
fr_FR: Achetez autant que vous voulez. Flat %s sur tout.

note: translators: 1. The discount text
en: Flat %s discount on everything today.
fr_FR: %s de Remise sur tout aujourd'hui.

en: Use code
fr_FR: Utiliser un code

note: translators: 1. The coupon code
en: Use code: %s
fr_FR: Utilisez un code : %s

en: WooCommerce Smart Coupons Cache
fr_FR: WooCommerce Smart Coupons cache

en: Clear Smart Coupons Cache
fr_FR: Purger le cache des Smart Coupons

en: This tool will clear the cache created by WooCommerce Smart Coupons.
fr_FR: Cet outil effacera le cache créé par WooCommerce Smart coupons.

note: translators: The coupon code
en: Coupon %s is valid for a new user only, hence removed.
fr_FR: Le code %s n’est valable que pour les nouveaux utilisateurs, il est donc retiré.

note: translators: The coupon code
en: Coupon removed. There is no credit remaining in %s.
fr_FR: Coupon retiré. Il n'y a aucun crédit restant dans %s.

en: This coupon is valid for the first order only.
fr_FR: Ce coupon est valable uniquement pour la première commande.

en: Please select at least one coupon to print.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un coupon à imprimer.

en: Print selected coupons
fr_FR: Imprimer les coupons sélectionnés

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Coupon Validity
fr_FR: Validité du coupon

en: Validity Suffix
fr_FR: Suffixe de validité

en: Auto Generate Coupon
fr_FR: Génération automatique de bon d'achat

en: Coupon Title Prefix
fr_FR: Préfixe du Bon d'achat

en: Coupon Title Suffix
fr_FR: Suffixe du bon d'achat

en: Is Pick Price of Product
fr_FR: Est le choix du prix du produit

en: Disable Email Restriction
fr_FR: Désactiver la restriction de l'e-mail

en: Coupon Is Visible Storewide
fr_FR: Le coupon est visible dans toute la boutique

en: Post Excerpt
fr_FR: Extrait d’article

en: Post Status
fr_FR: Statut de l’article

en: Post Parent
fr_FR: Article Parent

en: Menu Order
fr_FR: Ordre du menu

en: Post Date
fr_FR: Date de l'article

en: Discount Type
fr_FR: Type de remise

en: Free shipping
fr_FR: Livraison gratuite

en: Expiry date
fr_FR: Date d'expiration

en: Minimum Spend
fr_FR: Dépenses minimum

en: Maximum Spend
fr_FR: Dépenses maximum

en: Individual USe
fr_FR: Usage individuel

en: Exclude Sale Items
fr_FR: Exclure des produits

en: Product IDs
fr_FR: ID Produits

en: Exclude product IDs
fr_FR: Exclure les ID produit

en: Product categories
fr_FR: Catégories de produits

en: Exclude Product categories
fr_FR: Exclure catégorie

en: Customer Email
fr_FR: Courriel du client

en: Usage Limit
fr_FR: Limite d’utilisation

en: Usage Limit Per User
fr_FR: Limite d’utilisation par utilisateur

en: Limit Usage to X Items
fr_FR: Limiter l'utilisation à X articles

en: Usage Count
fr_FR: Nombre d'utillisation

en: Used By
fr_FR: Utilisé par

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
fr_FR: Échec du chargement

en: Custom Style
fr_FR: Style personnalisé

note: translators: File path
en: File not found %s
fr_FR: Fichier non trouvé %s

en: is active but it will only work with WooCommerce 3.0.0+.
fr_FR: est actif mais ne fonctionnera qu'avec WooCommerce 3.0.0+.

en: Please update WooCommerce to the latest version
fr_FR: Veuillez mettre à jour WooCommerce vers la dernière version

note: translators: %s: singular name for store credit
en: Order paid by %s
fr_FR: Commande payée par %s

en: Order paid by store credit.
fr_FR: Commande payée avec le code promo.

en: Recurring subscriptions
fr_FR: Abonnements récurrents

note: translators: %s: Label for store credit
en: Use %s applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
fr_FR: Utiliser %s appliqué dans le premier ordre de souscription pour les renouvellements ultérieurs jusqu'à ce que le crédit atteigne zéro

en: Renewal orders should not generate coupons even when they include a product that issues coupons
fr_FR: Les commandes de renouvellement ne doivent pas générer de bons même lorsqu'ils comprennent un produit qui émet des coupons

en: Active for x payments
fr_FR: Actif pour x paiements

en: Smart Coupons - Acknowledgement email
fr_FR: Coupons intelligents - e’-mail accusé de réception

en: Send an acknowledgement email to the purchaser. One email per customer.
fr_FR: Envoyez un accusé de réception à l'acheteur. Un courriel par client.

en: {site_title}: {coupon_type} sent successfully
fr_FR: {site_title}: "{coupon_type}" envoyé avec succès

en: {coupon_type} sent successfully
fr_FR: "{coupon_type}" envoyé avec succès

en: Gift card
fr_FR: Carte cadeau

en: Smart Coupons - Combined auto generated coupons email
fr_FR: Smart Coupons - Emails combinés pour les Tickets auto-générés

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated per recipient.
fr_FR: Envoyer un seul email au lieu de plusieurs lorsque plusieurs bons sont générés pour le même destinataire.

en: {site_title}: Congratulations! You've received coupons from {sender_name}
fr_FR: {site_title}: Félicitations ! Vous avez reçu un bon cadeau {from_sender_name}

en: You have received coupons.
fr_FR: Vous avez reçu des coupons.

en: from
fr_FR: de

en: Smart Coupons - Auto generated coupon email
fr_FR: Smart Coupons - Un email par coupons auto-générés

en: Email auto generated coupon to recipients. One email per coupon.
fr_FR: Auto-générer un e-mail par ticket aux destinataires. Un email par ticket.

en: {site_title}: Congratulations! You've received a {coupon_type} from {sender_name}
fr_FR: {site_title}: Félicitations ! Vous avez reçu une {coupon_type} de {sender_name}

en: You have received a {coupon_type} {coupon_value}
fr_FR: Vous avez reçu un {coupon_type} {coupon_value}

en: Gift Card | Gift Cards
fr_FR[0]: Carte cadeau
fr_FR[1]: Cartes Cadeau

note: translators: %s coupon amount
en: worth %2$s
fr_FR: d’une valeur de %2$s

note: translators: %s: coupon amount
en: worth %s (for entire purchase)
fr_FR: d’une valeur de %s

en: for some products
fr_FR: pour certains produits

en: for all products
fr_FR: pour tous les produits

note: translators: 1: coupon amount 2: discount for text
en: worth %1$s (%2$s)
fr_FR: d’une valeur de %1$s (%2$s)

note: translators: 1: coupon amount 2: discount for text
en: worth %1$s%% (%2$s)
fr_FR: d’une valeur de %1$s%% (%2$s)

en: for entire purchase
fr_FR: pour la totalité de la commande

note: translators: 1: coupon amount 2: max discount text 3: discount for text
en: worth %1$s%% %2$s (%3$s)
fr_FR: d’une valeur de %1$s%% %2$s (%3$s)

note: translators: 1: email heading 2: suffix
en: %1$s Free Shipping%2$s
fr_FR: %1$s Livraison gratuite %2$s

en: You have received a
fr_FR: Vous avez reçu un

note: translators: %s: list of placeholders
en: Available placeholders: %s
fr_FR: Espaces réservés disponibles : %s

en: Enable/Disable
fr_FR: Activer/Désactiver

en: Enable this email notification
fr_FR: Activer cette notification par e-mail

en: Email type
fr_FR: Type d'email

en: Choose which format of email to send.
fr_FR: Choisissez quel format de courriel envoyer.

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Email heading
fr_FR: Entête email

en: Invalid action - must be a recurring action.
fr_FR: L’action invalide - doit être une action récurrente.

en: Scheduled Actions
fr_FR: Actions planifiées

en: About
fr_FR: À propos

en: About Action Scheduler %s
fr_FR: A propos d'Action Scheduler %s

en: Action Scheduler is a scalable, traceable job queue for background processing large sets of actions. Action Scheduler works by triggering an action hook to run at some time in the future. Scheduled actions can also be scheduled to run on a recurring schedule.
fr_FR: Action Scheduler est une file d’attente d’emploi évolutive et traçable pour le traitement de fond de grands ensembles d’actions. Action Scheduler fonctionne en déclenchant un crochet d’action pour fonctionner à un moment donné dans l’avenir. Les actions planifiées peuvent également être programmées pour fonctionner selon un calendrier récurrent.

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Scheduled Action Columns
fr_FR: Colonnes des actions planifiées

en: Hook
fr_FR: Crochet

en: Name of the action hook that will be triggered.
fr_FR: Nom du hook d'action qui sera déclenché.

en: Status
fr_FR: Statut

en: Action statuses are Pending, Complete, Canceled, Failed
fr_FR: Les statuts d’action sont en attente, complets, annulés, échoués

en: Optional data array passed to the action hook.
fr_FR: Tableau de données facultatif passé au crochet d’action.

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Optional action group.
fr_FR: Groupe d’action facultatif.

en: Recurrence
fr_FR: Récurrence

en: The action's schedule frequency.
fr_FR: Fréquence d’horaire de l’action.

en: Scheduled
fr_FR: Planifié

en: The date/time the action is/was scheduled to run.
fr_FR: La date/heure de l’action est/était prévue pour fonctionner.

en: Log
fr_FR: Journal

en: Activity log for the action.
fr_FR: Journal d’activité pour l’action.

note: translators: %d: amount of time
en: Stopped the insanity for %d second | Stopped the insanity for %d seconds
fr_FR[0]: Arrêté la folie pour %d seconde
fr_FR[1]: Faites une pause pendant %d secondes

en: Attempting to reduce used memory...
fr_FR: Tentative de réduire la mémoire utilisée...

note: translators: 1: action ID 2: schedule
en: Action [%1$s] has an invalid schedule: %2$s
fr_FR: Action [%1$s] a un horaire invalide: %2$s

note: translators: 1: action ID 2: arguments
en: Action [%1$s] has invalid arguments. It cannot be JSON decoded to an array. $args = %2$s
fr_FR: L'action [%1$s] a des arguments non valables. Ca ne peut pas être du JSON décodé dans un tableau. $args = %2$s

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Scheduled Date
fr_FR: Date planifiée

en: Claim ID
fr_FR: ID de revendication

en: Run
fr_FR: Exécuter

en: Process the action now as if it were run as part of a queue
fr_FR: Traiter l’action maintenant comme s’il était exécuté dans le cadre d’une file d’attente

en: Cancel the action now to avoid it being run in future
fr_FR: Annulez l'action maintenant pour éviter qu'elle soit exécutée à l'avenir

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
fr_FR[0]: %s année
fr_FR[1]: %s années

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
fr_FR[0]: %s mois
fr_FR[1]: %s mois

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
fr_FR[0]: %s semaine
fr_FR[1]: %s semaines

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
fr_FR[0]: %s jour
fr_FR[1]: %s jours

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
fr_FR[0]: %s heure
fr_FR[1]: %s heures

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
fr_FR[0]: %s seconde
fr_FR[1]: %s secondes

en: Now!
fr_FR: Maintenant !

note: translators: %s: time interval
en: Every %s
fr_FR: Chaque %s

en: Non-repeating
fr_FR: Ne se répète pas

en: It appears one or more database tables were missing. Attempting to re-create the missing table(s).
fr_FR: Il semble qu’il manquait un ou plusieurs tableaux de base de données. Tenter de recréer la table manquante.

en: Maximum simultaneous queues already in progress (%s queue). No additional queues will begin processing until the current queues are complete. | Maximum simultaneous queues already in progress (%s queues). No additional queues will begin processing until the current queues are complete.
fr_FR[0]: Les files d’attente simultanées maximales déjà en cours (%s de file d’attente). Aucune file d’attente supplémentaire ne commencera à traiter tant que les files d’attente actuelles ne seront pas terminées.
fr_FR[1]: Le maximum de files d’attente en simultané est déjà en cours (%s de files d’attente). Aucune file d’attente supplémentaire ne débutera tant que celles en cours ne sont pas terminées.

note: translators: %s: process URL
en: A new queue has begun processing. <a href="%s">View actions in-progress &raquo;</a>
fr_FR: Une nouvelle file d’attente a commencé à traiter. <a href="%s">Voir les actions en cours »</a>

note: translators: %d: seconds
en: The next queue will begin processing in approximately %d seconds.
fr_FR: La prochaine file d'attente commencera le traitement dans %d secondes environ.

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully executed action: %s
fr_FR: Action exécutée avec succès: %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully canceled action: %s
fr_FR: Action annulée avec succès: %s

note: translators: %s: action HTML
en: Successfully processed change for action: %s
fr_FR: Changement de traitement avec succès pour l'action: %s

note: translators: 1: action HTML 2: action ID 3: error message
en: Could not process change for action: "%1$s" (ID: %2$d). Error: %3$s
fr_FR: La modification n'a pas pu être effectuée pour l'action : "%1$s" (ID : %2$d). Erreur : %3$s

note: translators: %s: date interval
en:  (%s ago)
fr_FR:  (depuis %s)

en: Search hook, args and claim ID
fr_FR: Crochet de recherche, args et ID de revendication

en: Every minute
fr_FR: Chaque minute

note: translators: %s: date interval
en: This data will be deleted in %s.
fr_FR: Ces données seront supprimées dans %s.

note: translators: 1: next cleanup message 2: github issue URL
en: Action Scheduler has migrated data to custom tables; however, orphaned log entries exist in the WordPress Comments table. %1$s <a href="%2$s">Learn more &raquo;</a>
fr_FR: Action Scheduler a migré les données vers des tables personnalisées; cependant, les entrées de journaux orphelins existent dans le tableau WordPress Comments. %1$s <a href="%2$s">En savoir plus »</a>

en: Action Scheduler
fr_FR: Planificateur d’action

en: This section shows scheduled action counts.
fr_FR: Cette section indique le nombre d’actions planifiées.

en: Action Status
fr_FR: Statut de l’action

en: Count
fr_FR: Nombre

en: Oldest Scheduled Date
fr_FR: Date planifiée la plus ancienne

en: Newest Scheduled Date
fr_FR: Date planifiée la plus récente

note: translators: %s php class name
en: The %s class can only be run within WP CLI.
fr_FR: La classe %s ne peut être exécutée que dans WP CLI.

en: There are too many concurrent batches, but the run is forced to continue.
fr_FR: Il y a trop de lots simultanés, mais la course est forcée de continuer.

en: There are too many concurrent batches.
fr_FR: Il y a trop de lots simultanés.

note: translators: %d: amount of actions
en: Running %d action | Running %d actions
fr_FR[0]: Exécution de% d action
fr_FR[1]: %d actions en cours d’exécution

en: The claim has been lost. Aborting current batch.
fr_FR: La revendication a été perdue. Abandon du lot actuel.

note: translators: %s refers to the action ID
en: Started processing action %s
fr_FR: Débuté le traitement de l'action %s

note: translators: 1: action ID 2: hook name
en: Completed processing action %1$s with hook: %2$s
fr_FR: Action de traitement terminée %1$s avec crochet: %2$s

note: translators: 1: action ID 2: exception message
en: Error processing action %1$s: %2$s
fr_FR: Action de traitement des erreurs %1$s:%2$s

note: translators: %d refers to how many scheduled taks were found to run
en: Found %d scheduled task | Found %d scheduled tasks
fr_FR[0]: %d tâche planifiée détectée
fr_FR[1]: %d tâches planifiées détectées

note: translators: %d refers to the total number of batches executed
en: %d batch executed. | %d batches executed.
fr_FR[0]: % d exécuté par lot.
fr_FR[1]: % d exécuté par lots.

note: translators: %s refers to the exception error message
en: There was an error running the action scheduler: %s
fr_FR: Il y a eu une erreur en exécutant le planificateur d'actions: %s

note: translators: %d refers to the total number of taskes completed
en: %d scheduled task completed. | %d scheduled tasks completed.
fr_FR[0]: %d tâche planifiée terminée.
fr_FR[1]: %d tâches planifiées terminées.

en: %s() was called before the Action Scheduler data store was initialized
fr_FR: %s)a été appelé avant que le magasin de données Action Scheduler ne soit para initialisé

en: Filter
fr_FR: Filtre

note: translators: %s: search query
en: Search results for "%s"
fr_FR: Résultats de recherche pour "%s"

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: action created
fr_FR: action créée

en: action canceled
fr_FR: action interrompue

note: translators: %s: context
en: action started via %s
fr_FR: action lancée via %s

en: action started
fr_FR: action commencée

note: translators: %s: context
en: action complete via %s
fr_FR: action terminée via %s

en: action complete
fr_FR: action terminée

note: translators: 1: context 2: exception message
en: action failed via %1$s: %2$s
fr_FR: l’action a échoué via %1$s: %2$s

note: translators: %s: exception message
en: action failed: %s
fr_FR: l’action a échoué : %s

note: translators: %s: amount of time
en: action timed out after %s seconds
fr_FR: l’action a expiré après %s secondes

note: translators: 1: error message 2: filename 3: line
en: unexpected shutdown: PHP Fatal error %1$s in %2$s on line %3$s
fr_FR: arrêt inattendu : Erreur fatale PHP %1$s dans %2$s à la ligne %3$s

en: action reset
fr_FR: réinitialiser l’action

note: translators: %s: context
en: action ignored via %s
fr_FR: action ignorée via %s

en: action ignored
fr_FR: action ignorée

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure fetching this action: %s
fr_FR: Il y a eu un échec pour aller chercher cette action : %s

en: There was a failure fetching this action
fr_FR: Il y a eu un échec lors de la récupération de l’action

note: translators: %s: exception message
en: There was a failure scheduling the next instance of this action: %s
fr_FR: Il y a eu un échec dans la planification de la prochaine instance de cette action : %s

en: ActionScheduler_Action::$args too long. To ensure the args column can be indexed, action args should not be more than %d characters when encoded as JSON.
fr_FR: ActionScheduler_Action::$args trop longtemps. Pour s’assurer que la colonne d’args peut être indexée, les args d’action ne doivent pas être plus de %d caractères lorsqu’ils sont codés comme JSON.

en: Complete
fr_FR: Terminé

en: Pending
fr_FR: En attente

en: In-progress
fr_FR: En cours

en: Failed
fr_FR: Echec

en: Canceled
fr_FR: Annulée

en: Database error.
fr_FR: Erreur de la base de données.

note: translators: %s: error message
en: Error saving action: %s
fr_FR: Erreur lors de la sauvegarde de l’action : %s

en: Invalid value for select or count parameter. Cannot query actions.
fr_FR: Valeur invalide pour la sélection ou le nombre de paramètres. Impossible de poser des questions.

note: translators: %s: action ID
en: Unidentified action %s
fr_FR: Action non identifiée %s

note: translators: %s: group name
en: The group "%s" does not exist.
fr_FR: Le groupe " %s" n'existe pas.

en: Unable to claim actions. Database error.
fr_FR: Impossible de revendiquer l’action. Erreur de base de données.

en: Invalid action ID. No status found.
fr_FR: ID d'action non valide. Aucun statut trouvé.

en: Unknown status found for action.
fr_FR: Statut inconnu trouvé pour l’action.

en: Unable to save action.
fr_FR: Impossible d’enregistrer l’action.

en: Invalid schedule. Cannot save action.
fr_FR: Planification non valide. Impossible d’enregistrer l’action.

note: translators: %s: claim ID
en: Unable to unlock claim %s. Database error.
fr_FR: Impossible de déverrouiller la revendication %s. Erreur de base de données.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to unlock claim on action %s. Database error.
fr_FR: Impossible de déverrouiller la revendication sur l’action %s. Erreur de base de données.

note: translators: %s: action ID
en: Unable to mark failure on action %s. Database error.
fr_FR: Impossible de marquer l’échec sur l’action %s. Erreur de base de données.

en: %s Support for strings longer than this will be removed in a future version.
fr_FR: %s La prise en charge des chaînes plus longtemps que celle-ci sera supprimée dans une version future.

[ctx: post]
en: Failed
fr_FR: Echec

note: translators: %s: count
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Échec <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Échec <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: In-Progress
fr_FR: En cours

note: translators: %s: count
en: In-Progress <span class="count">(%s)</span> | In-Progress <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: En cours <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: En cours <span class="count">(%s)</span>

en: Scheduled actions are hooks triggered on a cetain date and time.
fr_FR: Les actions programmées sont des crochets déclenchés à une date et heure déterminée.

en: Scheduled Action
fr_FR: Action planifiée

[ctx: Admin menu name]
en: Scheduled Actions
fr_FR: Actions planifiées

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add New Scheduled Action
fr_FR: Ajouter nouvelle action planifiée

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Scheduled Action
fr_FR: Modifier l’action planifiée

en: New Scheduled Action
fr_FR: Nouvelle action planifiée

en: View Action
fr_FR: Voir l'action

en: Search Scheduled Actions
fr_FR: Rechercher des actions planifiées

en: No actions found
fr_FR: Aucune action trouvée

en: No actions found in trash
fr_FR: Aucune action trouvée dans la corbeille

en: Action Group
fr_FR: Groupe d’actions

en: Unable to remove source migrated action %s
fr_FR: Impossible de supprimer l'action source migrée %s

en: Source store must be configured before running a migration
fr_FR: Le magasin source doit être configuré avant d’exécuter une migration

en: Source logger must be configured before running a migration
fr_FR: L’enregistreur de source doit être configuré avant d’exécuter une migration

en: Destination store must be configured before running a migration
fr_FR: Le magasin de destination doit être configuré avant d’exécuter une migration

en: Destination logger must be configured before running a migration
fr_FR: L’enregistreur de destination doit être configuré avant d’exécuter une migration

en: Action Scheduler migration in progress. The list of scheduled actions may be incomplete.
fr_FR: Action Scheduler migration en cours. La liste des actions prévues peut être incomplète.

note: translators: %d: amount of actions
en: Migrating %d action | Migrating %d actions
fr_FR[0]: %d action en cours de migration
fr_FR[1]: %d actions en cours de migration

note: translators: 1: source action ID 2: source store class 3: destination action ID 4: destination store class
en: Migrated action with ID %1$d in %2$s to ID %3$d in %4$s
fr_FR: Action migrée avec ID %1$d en %2$s vers ID %3$d en %4$s

note: translators: 1. Receiver's count 2. Singular/Plural label for store credit(s) 3. Receiver name 4. Receiver details translators: 1. Receiver's count 2. Gift Card/s 3. Receiver name 4. Receiver details
en: You have successfully sent %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
fr_FR: Vous avez envoyé avec succès %1$d %2$s à %3$s (%4$s)

en: To redeem your discount click on the following coupon(s):
fr_FR: Pour utiliser votre Carte Cadeaux, utilisez le code dans votre panier au moment de réserver votre Espace ou votre massage sur le site Internet Ô d'Ambiance.

en: Visit store
fr_FR: Visiter la boutique

en: You got these coupons
fr_FR: Vous avez reçu ce(s) ticket(s)

note: translators: %s: Coupon code
en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or click on the following coupon:
fr_FR: Pour bénéficier de votre réduction, utilisez le code coupon %s lors du paiement ou cliquez sur le coupon suivant:

note: translators: %s: singular name for store credit
en: You got this %s
fr_FR: Vous avez obtenu ce %s

en: You got this gift card
fr_FR: Vous avez reçu cette carte cadeau

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URLs and hit enter in your browser
fr_FR: Pour utiliser votre réduction, utilisez les codes de coupon ci-dessous lors de votre commande ou copiez-collez les URL ci-dessous et appuyez sur Entrée dans votre navigateur

en: Message:
fr_FR: Message :

en: Discount:
fr_FR: Remise :

en: Coupon Code:
fr_FR: Code Promo:

en: Description:
fr_FR: Description :

en: Expires on:
fr_FR: Éxpire le :

note: translators: %s: Coupon code
en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser:
fr_FR: Pour bénéficier de votre remise, utilisez le code du ticket %s lors du paiement, ou copier/coller l'URL ci-dessous et appuyez sur « Entrer » dans votre navigateur :

note: Plugin URI of the plugin/theme
en: https://woocommerce.com/products/smart-coupons/
fr_FR: http://www.woothemes.com/products/smart-coupons/

note: Description of the plugin/theme
en: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> lets customers buy gift certificates, store credits or coupons easily. They can use purchased credits themselves or gift to someone else.
fr_FR: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> permet aux clients d'acheter des tickets, des crédits d’achat ou des bons de réduction facilement. Ils peuvent utiliser les crédits achetés eux-mêmes ou en faire cadeau à quelqu'un d'autre.
